Powrót do listy
Jak się rozwieść bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie w sytuacji braku posiadania wspólnych małoletnich dzieci jest z pewnością sposobem na najszybsze rozwiązanie małżeństwa stron postępowania rozwodowego – nie wymaga bowiem wskazywania kto z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego, a następnie przedstawiania stosownych dowodów tej winy. Sąd orzekając rozwód, na zgodne żądanie małżonków, zaniecha w ogóle orzekania o winie którejkolwiek ze stron. Następuje wówczas stan jakby żaden z małżonków nie ponosiło winy za rozkład pożycia. Orzeczenie rozwodu w tym przypadku można uzyskać nawet na pierwszej rozprawie jeśli oboje małżonkowie zgodnie potwierdzą, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oraz nie widzą możliwości powrotu do małżeństwa, naprawy relacji. Wskazać należy w tym miejscu, że sąd analizuje czy pomiędzy małżonkami wygasły następujące więzi tj. więź ekonomiczna, więź emocjonalna oraz więź fizyczna. Strony powinny wskazać zatem powody rozpadu małżeństwa oraz uprawdopodobnić powyższe twierdzenia. Nie jest potrzebne w takim wypadku powoływanie świadków. Rozwód nie zostanie jednak orzeczony jeśli sąd nabierze przekonania, że rozpad pożycia nie jest trwały i istnieje jeszcze szansa na powrót do siebie małżonków oraz jeśli uzna, że wskazane powyżej więzi nie wygasły pomiędzy stronami.

 

W sytuacji gdy strony posiadają wspólne małoletnie dzieci sprawa jest bardziej skomplikowana jednakże prawidłowe i kompleksowe sformułowanie pozwu o rozwód zapewni sprawny bieg postępowania. Istotnym jest, że w przypadku posiadania wspólnych małoletnich dzieci koniecznym będzie przeprowadzenie dowodu z przesłuchania przynajmniej jednego świadka na okoliczność tzw. sytuacji opiekuńczo – wychowawczej dzieci. Przeprowadzenie dowodu jest o tyle istotne, że umożliwia sądowi uzyskanie szczegółowych informacji nie tylko na temat opieki nad dziećmi i sprawowania nad nimi władzy rodzicielskiej ale również informacji dotyczących reakcji na rozpad małżeństwa rodziców, stosunku do nowej sytuacji oraz towarzyszących temu emocji. Jak stanowi art. 56 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd pomimo zaistnienia przesłanek do orzeczenia rozwodu (zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego stron) nie wyda wykroku orzekającego rozwód, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych, małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Ponadto, celem ustalenia sytuacji małoletnich dzieci sąd uprawniony jest także do powołania kuratora, który zobowiązany będzie do przeprowadzenia stosownego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania małoletnich  dzieci. Przygotowane przez kuratora sprawozdanie zostaje zawsze załączone do akt postępowania i stanowi dla sądu istotny materiał dowodowy, na podstawie którego zostanie oparte wydane w sprawie orzeczenie. Kolejnym środkiem mającym służyć ustaleniu czy orzeczenie rozwodu nie pozostaje wbrew dobru dziecka jest opinia sądowych specjalistów (wprowadzona w miejsce dawnej opinii Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno - konsultacyjnego), która także zostaje załączona do akt postępowania i stanowi w sprawie istotny dowód, a przede wszystkim w swoich wnioskach końcowych zawiera szczegółowe wytyczne w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, kontaktów z drugim rodzicem oraz informacji czy na skutek orzeczenia rozwodu nie ucierpi dobro małoletnich dzieci stron. Postępowanie rozwodowe w przypadku posiadania przez strony wspólnych małoletnich dzieci jest tym samym bardziej skomplikowane, a zważywszy na towarzyszące sprawom tego rodzaju emocje oraz liczne zagadnienia proceduralne prowadzenie go bez pomocy profesjonalisty może narazić stronę na negatywne skutki.

 

Mając na uwadze powyższe, niezmiernie istotne jest uzyskanie pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który będzie reprezentował stronę w toku postępowania sądowego. Adwokaci Kancelarii specjalizują się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa rodzinnego, w tym w sprawach rozwodowych.

POZOSTAŁE WPISY
Skreślenie z listy uczniów w szkole publicznej – kiedy jest to możliwe?
Dowiedz się więcej
Rozszerzony przepadek mienia – konfiskata rozszerzona
Dowiedz się więcej
Czy można zrzec się prawa do zachowku?
Dowiedz się więcej